Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Saunalahti-Invest Oy

Y-tunnus 1479875-4 66.19 Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta Perustettu 1998

Saunalahti-Invest Oy (Y-tunnus: 1479875-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 66.19 Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 3,2 mEUR (94,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 47,5 % (EBIT 1,5 mEUR) ja nettotulos 1,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,5 % ja ROE 36,8 %. Omavaraisuusaste oli 62,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 10,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
3 226 kEUR
+94,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
47,5 %
+7,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
184 kEUR
-89,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
10,5
-1,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Itäkatu 1-5 B 96, Helsinki 00930
Verkkosivu
www.saunalahti-invest.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
4.8.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Päätoimiala
66.19 Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Sijainti
Itäkatu 1-5 B 96, Helsinki 00930
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Saunalahti-Invest Oy · 66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8828717921 6583 226 94,6%
Bruttokate5454943686921 562 125,7%
Liiketulos (EBIT)5094583486691 531 128,8%
Nettotulos4024012885361 227 128,9%
Oma pääoma yhteensä3 4983 3993 1873 2233 450 7,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)5 8125 8185 9255 2105 562 6,8%
Nettovelka75,09331 7371 778184 89,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)57,7 %52,6 %43,9 %40,3 %47,5 % 17,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,26 %8,50 %6,44 %12,2 %28,5 % 133,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,6 %11,6 %8,75 %16,7 %36,8 % 120,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)8,65 %9,04 %6,99 %12,9 %29,0 % 124,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 195- 139- 24234,9735 2006,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste60,2 %58,4 %53,8 %61,9 %62,0 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)2,14 %27,4 %54,5 %55,2 %5,33 % 90,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %54,4 %141 %299 %109 %11,1 % 89,8%
Maksuvalmius
Quick ratio4,714,220,80012,110,5 13,2%
Current ratio12,216,18,2721831,4 85,6%
Rahat ja rahavarat1 8341 1943651861 753 842,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)12,010,557,114,715,7 6,8%
Nettokäyttöpääoma %491 %626 %648 %301 %165 % 45,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.