Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kytöviita Oy

Y-tunnus 1096209-4 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto Perustettu 1997

Kytöviita Oy (Y-tunnus: 1096209-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kalanti As. Yritys toimii toimialalla 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (7,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -23,7 % (EBIT -0,1 mEUR) ja nettotulos -0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -9,6 % ja ROE -10,0 %. Omavaraisuusaste oli 95,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 13,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
232 kEUR
-7,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-23,7 %
+2,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 279 kEUR
+2,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
13,3
-3,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Peteksentie 521, Kalanti As 23660
Verkkosivu
www.kytoviita.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
28.8.1997
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Päätoimiala
08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto
Sijainti
Peteksentie 521, Kalanti As 23660
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kytöviita Oy · 08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto389446342252232 7,9%
Bruttokate368434317227103 54,6%
Liiketulos (EBIT)46,099,0-11,0-66,0-55,0 16,7%
Nettotulos45,083,0-14,0-65,0-55,0 15,4%
Oma pääoma yhteensä574656642578522 9,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)635709666596547 8,2%
Nettovelka- 311- 321- 293- 285- 279 2,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)11,8 %22,2 %-3,22 %-26,2 %-23,7 % 9,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)7,38 %14,7 %-1,60 %-10,5 %-9,62 % 8,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)8,16 %13,5 %-2,16 %-10,7 %-10,0 % 6,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,86 %15,8 %-1,69 %-10,8 %-9,99 % 7,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-8,2728,3-73,1- 127- 110 13,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste90,5 %92,7 %96,3 %96,8 %95,8 % 1,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-54,2 %-48,9 %-45,6 %-49,3 %-53,4 % 8,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-70,2 %-60,3 %-78,4 %- 106 %- 110 % 3,8%
Maksuvalmius
Quick ratio8,896,9413,217,113,3 22,2%
Current ratio9,477,6914,918,715,1 19,3%
Rahat ja rahavarat333321293285279 2,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)4,6927,831,020,331,5 55,2%
Nettokäyttöpääoma %82,8 %78,0 %102 %133 %140 % 5,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.