Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Lauhjoen Sora Oy

Y-tunnus 0921182-4 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto Perustettu 1993

Lauhjoen Sora Oy (Y-tunnus: 0921182-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lusi. Yritys toimii toimialalla 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (150,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 60,0 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,9 % ja ROE 8,0 %. Omavaraisuusaste oli 99,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 36,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
15,0 kEUR
+150 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
60,0 %
+10,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-36,0 kEUR
-16,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
36,0
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Pääsinniementie 817, Lusi 19210
Perustettu
1.1.1993
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Päätoimiala
08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto
Sijainti
Pääsinniementie 817, Lusi 19210
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Lauhjoen Sora Oy · 08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto15,022,059,06,0015,0 150,0%
Bruttokate9,0011,038,05,0011,0 120,0%
Liiketulos (EBIT)8,008,0036,03,009,00 200,0%
Nettotulos6,007,0029,03,008,00 166,7%
Oma pääoma yhteensä104103106100100 0,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)107108113101101 0,0%
Nettovelka-21,0-35,0-42,0-31,0-36,0 16,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)53,3 %36,4 %61,0 %50,0 %60,0 % 20,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)7,55 %7,44 %32,6 %3,74 %9,90 % 164,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)5,91 %6,76 %27,8 %2,91 %8,00 % 174,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,58 %7,55 %34,1 %3,88 %9,95 % 156,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-3,93-3,8419,3-7,03-2,26 67,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste99,0 %98,1 %93,0 %100 %99,0 % 1,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-20,2 %-34,0 %-39,6 %-31,0 %-36,0 % 16,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 133 %- 150 %-57,6 %- 517 %- 233 % 54,9%
Maksuvalmius
Quick ratio21,018,05,25036,0-
Current ratio49,025,06,50040,0-
Rahat ja rahavarat21,035,042,031,036,0 16,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %320 %218 %74,6 %667 %260 % 61,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.