Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Autokoulu Pasila Oy

Y-tunnus 1015755-4 85.53 Kuljettajakoulutus Perustettu 1995

Autokoulu Pasila Oy (Y-tunnus: 1015755-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Helsinki. Yritys toimii toimialalla 85.53 Kuljettajakoulutus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (13,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 5,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,2 % ja ROE 1,8 %. Omavaraisuusaste oli 96,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
401 kEUR
-13,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
5,74 %
-11,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 118 kEUR
+33,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,15
-1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ratapihantie 11, Helsinki 00520
Verkkosivu
www.autokoulupasila.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
1.7.1995
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
85 Koulutus
Päätoimiala
85.53 Kuljettajakoulutus
Sijainti
Ratapihantie 11, Helsinki 00520
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Autokoulu Pasila Oy · 85 Koulutus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto492412370466401 13,9%
Bruttokate388308260328280 14,6%
Liiketulos (EBIT)15277,633,080,023,0 71,3%
Nettotulos12364,729,066,020,0 69,7%
Oma pääoma yhteensä1 1831 1581 1251 1451 090 4,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 2481 1991 1661 1901 135 4,6%
Nettovelka- 201- 164- 117- 178- 118 33,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,9 %18,8 %8,92 %17,2 %5,74 % 66,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,7 %6,63 %3,04 %7,05 %2,15 % 69,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,6 %5,53 %2,54 %5,81 %1,79 % 69,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)13,4 %6,93 %3,15 %7,32 %2,24 % 69,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)13,7-50,1-83,0-42,8-89,9 110,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste94,8 %96,6 %96,5 %96,1 %96,0 % 0,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-16,9 %-14,1 %-10,4 %-15,5 %-10,8 % 30,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-27,6 %-29,8 %-20,5 %-28,3 %-18,0 % 36,4%
Maksuvalmius
Quick ratio3,404,553,904,203,15 25,0%
Current ratio3,404,553,904,203,15 25,0%
Rahat ja rahavarat201164117178118 33,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)12,19,207,893,923,64 7,1%
Nettokäyttöpääoma %31,5 %35,1 %32,2 %31,5 %24,7 % 21,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.