Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Hammaslaboratorio, erikoishammasteknikko Jukka Ropponen Oy

Y-tunnus 1006154-4 32.50 Lääkintä- ja hammaslääkintäinstrumenttien ja -tarvikkeiden valmistus Perustettu 1994

Hammaslaboratorio, erikoishammasteknikko Jukka Ropponen Oy (Y-tunnus: 1006154-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Seinäjoki. Yritys toimii toimialalla 32.50 Lääkintä- ja hammaslääkintäinstrumenttien ja -tarvikkeiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (0,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 11,3 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,8 % ja ROE 8,9 %. Omavaraisuusaste oli 95,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 19,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
613 kEUR
-0,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,3 %
+3,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 696 kEUR
-0,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
19,4
-0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Keponkatu 36, Seinäjoki 60100
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
1.1.1994
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
32 Muu valmistus
Päätoimiala
32.50 Lääkintä- ja hammaslääkintäinstrumenttien ja -tarvikkeiden valmistus
Sijainti
Keponkatu 36, Seinäjoki 60100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Hammaslaboratorio, erikoishammasteknikko Jukka Ropponen Oy · 32 Muu valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto631646652618613 0,8%
Bruttokate623629626607599 1,3%
Liiketulos (EBIT)15814312151,069,0 35,3%
Nettotulos12811410656,069,0 23,2%
Oma pääoma yhteensä674734781774782 1,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)718789824811823 1,5%
Nettovelka- 623- 679- 724- 692- 696 0,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,0 %22,1 %18,6 %8,25 %11,3 % 37,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)22,7 %19,0 %16,5 %9,05 %10,8 % 19,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,2 %16,2 %14,0 %7,20 %8,87 % 23,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)24,9 %20,3 %17,6 %9,53 %11,3 % 18,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)71,649,227,0-35,3-18,5 47,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,9 %93,1 %94,7 %95,3 %95,1 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-92,4 %-92,5 %-92,7 %-89,4 %-89,0 % 0,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-91,8 %-96,7 %- 104 %- 106 %- 107 % 0,9%
Maksuvalmius
Quick ratio14,513,217,419,919,4 2,5%
Current ratio14,713,417,520,119,6 2,5%
Rahat ja rahavarat623679724692696 0,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)6,9413,612,323,633,9 43,6%
Nettokäyttöpääoma %95,7 %104 %111 %118 %121 % 2,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.