Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Maalausliike Porkamaa & Kallio Oy

Y-tunnus 0995327-0 43.34 Maalaus ja lasitus Perustettu 1995

Maalausliike Porkamaa & Kallio Oy (Y-tunnus: 0995327-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Himanka. Yritys toimii toimialalla 43.34 Maalaus ja lasitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (2,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 19,5 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 37,0 % ja ROE 45,1 %. Omavaraisuusaste oli 90,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 9,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
747 kEUR
-2,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,5 %
-0,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 317 kEUR
+2,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
9,39
+6,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kokkolantie 2810, Himanka 68100
Verkkosivu
maalausliike-pk.fi
Perustettu
1.1.1995
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.34 Maalaus ja lasitus
Sijainti
Kokkolantie 2810, Himanka 68100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Maalausliike Porkamaa & Kallio Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto663383435765747 2,4%
Bruttokate501344341593594 0,2%
Liiketulos (EBIT)12034,048,0152146 3,9%
Nettotulos98,028,040,0110143 30,0%
Oma pääoma yhteensä133150179275359 30,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)147152182392397 1,3%
Nettovelka- 109- 108- 146- 325- 317 2,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,1 %8,88 %11,0 %19,9 %19,5 % 2,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)81,6 %22,7 %28,7 %53,0 %37,0 % 30,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)73,7 %19,8 %24,3 %48,5 %45,1 % 7,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)89,6 %23,9 %29,1 %66,8 %46,0 % 31,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)99,817,226,793,8118 25,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,1 %99,3 %98,4 %70,3 %90,4 % 28,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-82,0 %-72,0 %-81,6 %- 118 %-88,3 % 25,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-14,5 %-27,9 %-32,9 %-27,3 %-37,3 % 36,6%
Maksuvalmius
Quick ratio8,3810848,72,959,39 218,3%
Current ratio8,3810848,72,959,39 218,3%
Rahat ja rahavarat109108146325317 2,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0003,8219,5 410,5%
Nettokäyttöpääoma %14,5 %27,9 %32,9 %29,5 %42,7 % 44,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.