Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

LST-Säiliöt Oy

Y-tunnus 0971907-0 29.20 Moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus Perustettu 1994

LST-Säiliöt Oy (Y-tunnus: 0971907-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lieksa. Yritys toimii toimialalla 29.20 Moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,6 mEUR (3,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 20,6 % (EBIT 0,5 mEUR) ja nettotulos 0,5 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 16,5 % ja ROE 15,0 %. Omavaraisuusaste oli 88,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 7,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 566 kEUR
+3,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,6 %
+0,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 784 kEUR
-14,8 % vs. 2024
Quick ratio 2025
7,59
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kerantie 14, Lieksa 81720
Verkkosivu
www.lst-sailiot.fi
Henkilöstö
15 (2025)
Perustettu
1.6.1994
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
29 Moottoriajoneuvojen, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Päätoimiala
29.20 Moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Sijainti
Kerantie 14, Lieksa 81720
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

LST-Säiliöt Oy · 29 Moottoriajoneuvojen, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 9901 2141 9732 4692 566 3,9%
Bruttokate1 3869161 3641 4541 570 8,0%
Liiketulos (EBIT)531103441501529 5,6%
Nettotulos425- 159399444512 15,3%
Oma pääoma yhteensä3 4643 0063 1423 3113 532 6,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)3 8913 3283 6073 7314 007 7,4%
Nettovelka-3 036-2 101-2 199-2 426-2 784 14,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)26,7 %8,48 %22,4 %20,3 %20,6 % 1,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)13,6 %-2,05 %15,4 %15,4 %16,5 % 7,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)12,5 %-4,91 %13,0 %13,8 %15,0 % 8,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)15,4 %-2,22 %16,9 %17,1 %18,3 % 7,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)101- 22872,7100110 10,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste89,0 %90,4 %87,1 %88,7 %88,1 % 0,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-87,6 %-69,9 %-70,0 %-73,3 %-78,8 % 7,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 135 %- 155 %-91,9 %-84,5 %-93,1 % 10,2%
Maksuvalmius
Quick ratio9,369,656,407,737,59 1,8%
Current ratio10,913,49,1410,49,73 6,4%
Rahat ja rahavarat3 0362 1222 1992 4262 784 14,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)38,058,047,429,421,5 26,9%
Nettokäyttöpääoma %104 %146 %94,1 %75,9 %64,9 % 14,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.