Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Suotra Oy

Y-tunnus 0861592-3 68.20 Omien tai leasing-kiinteistöjen vuokraus ja hallinta Perustettu 1991

Suotra Oy (Y-tunnus: 0861592-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vilppula. Yritys toimii toimialalla 68.20 Omien tai leasing-kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (3,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli -1,6 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 15,3 % ja ROE 25,8 %. Omavaraisuusaste oli 57,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
62,0 kEUR
+3,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-1,61 %
+0,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
185 kEUR
-2,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,04
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hietarannantie 5, Vilppula 35700
Perustettu
26.10.1991
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
68 Kiinteistöalan toiminta
Päätoimiala
68.20 Omien tai leasing-kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Sijainti
Hietarannantie 5, Vilppula 35700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Suotra Oy · 68 Kiinteistöalan toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto65,071,059,060,062,0 3,3%
Bruttokate65,071,059,060,062,0 3,3%
Liiketulos (EBIT)26,0-33,0-19,0-1,00-1,00 0,0%
Nettotulos19,063,0-25,010168,0 32,7%
Oma pääoma yhteensä98,0153129230298 29,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)294359419447520 16,3%
Nettovelka111126262190185 2,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)40,0 %-46,5 %-32,2 %-1,67 %-1,61 % 3,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)9,16 %20,5 %-4,11 %25,2 %15,3 % 39,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,8 %50,2 %-17,7 %56,3 %25,8 % 54,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)11,7 %23,0 %-4,20 %26,0 %15,9 % 38,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2,00-54,7-52,4-39,7-41,8 5,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste71,1 %42,6 %30,7 %51,5 %57,2 % 11,1%
Nettovelkaantumisaste (%)113 %82,4 %203 %82,6 %62,1 % 24,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %271 %186 %463 %343 %335 % 2,3%
Maksuvalmius
Quick ratio0,47716,02,360,9411,04 10,5%
Current ratio0,47716,02,360,9411,04 10,5%
Rahat ja rahavarat20,074,018,011,015,0 36,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0024,730,453,0 74,3%
Nettokäyttöpääoma %-52,3 %127 %25,4 %-1,67 %1,61 % 196,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.