Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Jätehuolto E. Parkkinen Oy

Y-tunnus 0522684-2 38.11 Tavanomaisen jätteen keruu Perustettu 1983

Jätehuolto E. Parkkinen Oy (Y-tunnus: 0522684-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Keltakangas. Yritys toimii toimialalla 38.11 Tavanomaisen jätteen keruu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 5,3 mEUR (2,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 20,0 % (EBIT 1,1 mEUR) ja nettotulos 0,9 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 16,8 % ja ROE 14,8 %. Omavaraisuusaste oli 92,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 9,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
5 283 kEUR
-2,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,0 %
-0,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-4 531 kEUR
-16,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
9,85
+3,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hallitie 1, Keltakangas 46860
Verkkosivu
www.jep.fi
Henkilöstö
35 (2025)
Perustettu
1.4.1983
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
38 Jätteen keruu, hyödyntäminen ja hävittäminen
Päätoimiala
38.11 Tavanomaisen jätteen keruu
Sijainti
Hallitie 1, Keltakangas 46860
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Jätehuolto E. Parkkinen Oy · 38 Jätteen keruu, hyödyntäminen ja hävittäminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 9323 5325 1705 4095 283 2,3%
Bruttokate2 0572 4133 5703 7183 906 5,1%
Liiketulos (EBIT)5277621 2151 1271 059 6,0%
Nettotulos431609982928870 6,3%
Oma pääoma yhteensä3 8024 1614 8935 5726 192 11,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)4 1184 5105 4816 2636 722 7,3%
Nettovelka-2 549-2 863-3 551-3 884-4 531 16,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,0 %21,6 %23,5 %20,8 %20,0 % 3,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)13,2 %17,7 %24,7 %19,6 %16,8 % 14,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,5 %15,3 %21,7 %17,7 %14,8 % 16,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)14,4 %19,2 %27,2 %22,0 %18,5 % 15,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)77,2248575447320 28,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste92,4 %92,4 %89,4 %89,1 %92,2 % 3,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-67,0 %-68,8 %-72,6 %-69,7 %-73,2 % 5,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-76,2 %-71,2 %-57,3 %-59,1 %-75,7 % 28,1%
Maksuvalmius
Quick ratio9,6010,37,396,719,85 46,8%
Current ratio9,5910,17,366,699,82 46,8%
Rahat ja rahavarat2 5492 8633 5513 8844 531 16,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)55,864,151,347,544,6 6,1%
Nettokäyttöpääoma %30,0 %32,7 %23,4 %22,1 %29,1 % 31,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.