Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Engelbrek Oy

Y-tunnus 3417997-7 52.22 Vesiliikennettä palveleva toiminta Perustettu 2024

Engelbrek Oy (Y-tunnus: 3417997-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nummela. Yritys toimii toimialalla 52.22 Vesiliikennettä palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (20,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 25,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 65,1 % ja ROE 66,0 %. Omavaraisuusaste oli 86,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
163 kEUR
+20,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
25,8 %
-6,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-48,0 kEUR
-50,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,80
+4,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Pietiläntie 18, Nummela 03100
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
10.1.2024
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta
Päätoimiala
52.22 Vesiliikennettä palveleva toiminta
Sijainti
Pietiläntie 18, Nummela 03100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Engelbrek Oy · 52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto135163 20,7%
Bruttokate130158 21,5%
Liiketulos (EBIT)43,042,0 2,3%
Nettotulos35,033,0 5,7%
Oma pääoma yhteensä35,065,0 85,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)54,075,0 38,9%
Nettovelka-32,0-48,0 50,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)31,9 %25,8 % 19,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)79,6 %65,1 % 18,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %66,0 % 34,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)123 %84,0 % 31,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)34,030,7 9,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste64,8 %86,7 % 33,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-91,4 %-73,8 % 19,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-9,63 %-23,3 % 142,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,795,80 224,0%
Current ratio1,795,80 224,0%
Rahat ja rahavarat32,048,0 50,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)017,9-
Nettokäyttöpääoma %11,1 %29,4 % 164,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.