Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Sanaraja Oy

Y-tunnus 3356097-9 74.30 Kääntäminen ja tulkkaus Perustettu 2023

Sanaraja Oy (Y-tunnus: 3356097-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 74.30 Kääntäminen ja tulkkaus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (10,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli -1,9 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -9,1 % ja ROE -15,4 %. Omavaraisuusaste oli 0,0 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
53,0 kEUR
+10,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-1,89 %
+2,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2,00 kEUR
+33,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,20
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mustanlahdenkatu 20 B 132, Tampere 33210
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
3.4.2023
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Päätoimiala
74.30 Kääntäminen ja tulkkaus
Sijainti
Mustanlahdenkatu 20 B 132, Tampere 33210
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Sanaraja Oy · 74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto30,048,053,0 10,4%
Bruttokate30,048,053,0 10,4%
Liiketulos (EBIT)3,00-2,00-1,00 50,0%
Nettotulos3,00-2,00-1,00 50,0%
Oma pääoma yhteensä3,001,000 100,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)11,010,012,0 20,0%
Nettovelka-3,00-3,00-2,00 33,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)10,0 %-4,17 %-1,89 % 54,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)27,3 %-19,0 %-9,09 % 52,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %- 100 %-15,4 % 84,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)75,0 %-66,7 %-50,0 % 25,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,00-2,47-1,19 51,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste25,0 %10,0 %0 % 100,0%
Nettovelkaantumisaste (%)- 100 %- 300 %0 % 100,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %13,3 %10,4 %15,1 % 45,2%
Maksuvalmius
Quick ratio1,571,251,20 4,0%
Current ratio1,571,251,20 4,0%
Rahat ja rahavarat5,004,003,00 25,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)73,045,662,0 36,0%
Nettokäyttöpääoma %13,3 %4,17 %3,77 % 9,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.