Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Konepalvelu Ruusunen Oy

Y-tunnus 3344284-1 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 2023

Konepalvelu Ruusunen Oy (Y-tunnus: 3344284-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Sälinkää. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (20,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 17,5 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,8 % ja ROE 28,5 %. Omavaraisuusaste oli 69,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
504 kEUR
-20,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,5 %
-19,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 177 kEUR
-47,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,07
+0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Riiheläntie 229, Sälinkää 04740
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
9.2.2023
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Riiheläntie 229, Sälinkää 04740
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Konepalvelu Ruusunen Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto194631504 20,1%
Bruttokate122418227 45,7%
Liiketulos (EBIT)41,023388,0 62,2%
Nettotulos31,018468,0 63,0%
Oma pääoma yhteensä31,0213264 23,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)145367382 4,1%
Nettovelka-11,0- 120- 177 47,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)21,1 %36,9 %17,5 % 52,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)28,3 %91,0 %23,8 % 73,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %151 %28,5 % 81,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)67,2 %158 %35,0 % 77,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)32,618147,5 73,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste21,5 %58,2 %69,1 % 18,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-35,5 %-56,3 %-67,0 % 19,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %37,6 %2,06 %-13,9 % 774,8%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7621,412,07 46,8%
Current ratio0,7621,412,07 46,8%
Rahat ja rahavarat40,0140188 34,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0029,7-
Nettokäyttöpääoma %-10,3 %8,56 %22,4 % 161,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.