Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Belan Oy

Y-tunnus 3334050-3 66.22 Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta Perustettu 2022

Belan Oy (Y-tunnus: 3334050-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ylöjärvi. Yritys toimii toimialalla 66.22 Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (20,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 13,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 20,3 % ja ROE 17,6 %. Omavaraisuusaste oli 84,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 6,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
112 kEUR
+20,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
13,4 %
-25,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-14,0 kEUR
+50,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
6,08
+1,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mustikkamäentie 1 A 1, Ylöjärvi 33480
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
29.12.2022
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Päätoimiala
66.22 Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Sijainti
Mustikkamäentie 1 A 1, Ylöjärvi 33480
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Belan Oy · 66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto68,693,0112 20,4%
Bruttokate67,8101118 16,8%
Liiketulos (EBIT)36,636,015,0 58,3%
Nettotulos29,228,011,0 60,7%
Oma pääoma yhteensä29,257,068,0 19,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)44,067,081,0 20,9%
Nettovelka-19,5-28,0-14,0 50,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)53,4 %38,7 %13,4 % 65,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)83,3 %64,9 %20,3 % 68,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %65,0 %17,6 % 72,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)126 %84,5 %24,2 % 71,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)29,225,25,61 77,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste66,4 %83,8 %84,0 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-66,9 %-49,1 %-20,6 % 58,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-6,91 %-18,3 %-0,893 % 95,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,654,186,08 45,5%
Current ratio1,654,186,08 45,5%
Rahat ja rahavarat19,528,014,0 50,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)019,69,78 50,1%
Nettokäyttöpääoma %13,9 %37,6 %58,9 % 56,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.