Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Maalausliike Värixi Oy

Y-tunnus 3321321-3 43.34 Maalaus ja lasitus Perustettu 2022

Maalausliike Värixi Oy (Y-tunnus: 3321321-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lempäälä. Yritys toimii toimialalla 43.34 Maalaus ja lasitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (1,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 11,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 37,7 % ja ROE 34,4 %. Omavaraisuusaste oli 86,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 6,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
254 kEUR
-1,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,4 %
-2,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-71,0 kEUR
-57,8 % vs. 2024
Quick ratio 2025
6,82
+0,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hopearaitti 6 as. 14, Lempäälä 37500
Verkkosivu
www.varixi.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
28.10.2022
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.34 Maalaus ja lasitus
Sijainti
Hopearaitti 6 as. 14, Lempäälä 37500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Maalausliike Värixi Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto196257254 1,2%
Bruttokate102127121 4,7%
Liiketulos (EBIT)37,036,029,0 19,4%
Nettotulos29,028,022,0 21,4%
Oma pääoma yhteensä29,055,073,0 32,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)46,071,083,0 16,9%
Nettovelka-18,0-45,0-71,0 57,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,9 %14,0 %11,4 % 18,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)82,6 %61,5 %37,7 % 38,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %66,7 %34,4 % 48,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)95,0 %69,2 %42,6 % 38,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)30,025,016,4 34,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste63,0 %76,4 %86,9 % 13,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-62,1 %-81,8 %-97,3 % 18,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-6,12 %-14,8 %-23,6 % 59,5%
Maksuvalmius
Quick ratio4,006,226,82 9,6%
Current ratio4,006,226,82 9,6%
Rahat ja rahavarat29,055,071,0 29,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,5900-
Nettokäyttöpääoma %12,2 %18,3 %25,2 % 37,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.