Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Paten metsä- ja maatalous Oy

Y-tunnus 3317444-5 02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta Perustettu 2022

Paten metsä- ja maatalous Oy (Y-tunnus: 3317444-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jämijärvi. Yritys toimii toimialalla 02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (18,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 5,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 42,7 % ja ROE 96,0 %. Omavaraisuusaste oli 25,0 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
37,0 kEUR
+18,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
5,41 %
+22,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+39,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,67
+0,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Palokoskentie 361, Jämijärvi 38800
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
10.10.2022
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
02 Metsätalous ja puunkorjuu
Päätoimiala
02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta
Sijainti
Palokoskentie 361, Jämijärvi 38800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Paten metsä- ja maatalous Oy · 02 Metsätalous ja puunkorjuu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto27,631,237,0 18,6%
Bruttokate28,129,735,0 17,8%
Liiketulos (EBIT)5,29-5,252,00 138,1%
Nettotulos4,21-5,422,00 136,9%
Oma pääoma yhteensä4,21-1,211,00 182,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)5,393,175,00 57,7%
Nettovelka-1,77-1,65-1,00 39,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)19,2 %-16,8 %5,41 % 132,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)98,0 %- 107 %42,7 % 139,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %- 147 %96,0 % 165,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)126 %- 249 %200 % 180,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)4,21-5,652,11 137,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste78,1 %-27,7 %25,0 % 190,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-42,0 %- 165 %- 100 % 39,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-2,12 %8,74 %5,41 % 38,1%
Maksuvalmius
Quick ratio4,560,7231,67 131,0%
Current ratio4,560,7231,67 131,0%
Rahat ja rahavarat1,771,651,00 39,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)23,0029,6-
Nettokäyttöpääoma %15,3 %-3,88 %5,41 % 239,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.