Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kontiaisenkaivu Oy

Y-tunnus 3277477-2 42.99 Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen Perustettu 2022

Kontiaisenkaivu Oy (Y-tunnus: 3277477-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Värtsilä. Yritys toimii toimialalla 42.99 Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (13,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 9,3 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,4 % ja ROE 52,5 %. Omavaraisuusaste oli 37,9 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,5), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
558 kEUR
-13,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,35 %
+6,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
6,67 kEUR
+20,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,549
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hiidenvaarantie 116, Värtsilä 82655
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
29.3.2022
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
42 Maa- ja vesirakentaminen
Päätoimiala
42.99 Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Sijainti
Hiidenvaarantie 116, Värtsilä 82655
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kontiaisenkaivu Oy · 42 Maa- ja vesirakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto353651647558 13,8%
Bruttokate344647445370 16,9%
Liiketulos (EBIT)26,05,0016,552,1 215,8%
Nettotulos13,0-4,004,2429,4 593,4%
Oma pääoma yhteensä89,072,046,265,6 42,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)219206194173 10,8%
Nettovelka77,047,05,546,67 20,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,37 %0,768 %2,54 %9,35 % 268,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,9 %2,35 %8,38 %28,4 % 238,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)14,6 %-4,97 %7,17 %52,5 % 632,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)15,5 %3,45 %17,8 %71,6 % 302,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)21,1-10,92,5034,9 1296,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste40,6 %35,1 %23,8 %37,9 % 59,2%
Nettovelkaantumisaste (%)86,5 %65,3 %12,0 %10,2 % 15,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %36,3 %20,1 %20,7 %18,0 % 13,0%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7470,5130,4780,549 14,9%
Current ratio0,7470,5130,4780,549 14,9%
Rahat ja rahavarat2,002,0014,57,04 51,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)54,818,518,623,1 24,2%
Nettokäyttöpääoma %-6,52 %-8,45 %-10,8 %-8,16 % 24,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.