Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Esmarin Boats Oy

Y-tunnus 3271331-2 30.12 Huvi- ja urheiluveneiden rakentaminen Perustettu 2022

Esmarin Boats Oy (Y-tunnus: 3271331-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Savonlinna. Yritys toimii toimialalla 30.12 Huvi- ja urheiluveneiden rakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (7,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 3,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 16,7 % ja ROE 26,1 %. Omavaraisuusaste oli 10,1 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
302 kEUR
+7,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,64 %
+5,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-47,0 kEUR
-51,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,10
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Satelliittikatu 15, Savonlinna 57210
Henkilöstö
8 (2025)
Perustettu
28.2.2022
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
30 Muiden kulkuneuvojen valmistus
Päätoimiala
30.12 Huvi- ja urheiluveneiden rakentaminen
Sijainti
Satelliittikatu 15, Savonlinna 57210
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Esmarin Boats Oy · 30 Muiden kulkuneuvojen valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto33,0383280302 7,9%
Bruttokate33,0382280302 7,9%
Liiketulos (EBIT)-5,008,00-4,0011,0 375,0%
Nettotulos-5,007,00-4,009,00 325,0%
Oma pääoma yhteensä-5,002,00-2,007,00 450,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)8,0081,062,068,0 9,7%
Nettovelka-6,00-67,0-31,0-47,0 51,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-15,2 %2,09 %-1,43 %3,64 % 354,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-38,5 %17,0 %-5,52 %16,7 % 402,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)-62,5 %140 %-12,5 %26,1 % 308,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)0 %1 600 %0 %440 %-
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-5,007,33-4,1910,1 341,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste-38,5 %2,44 %-3,08 %10,1 % 427,9%
Nettovelkaantumisaste (%)- 600 %-3 350 %-3 100 %- 671 % 78,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %21,2 %3,39 %12,1 %4,97 % 58,9%
Maksuvalmius
Quick ratio0,6151,010,9541,10 15,3%
Current ratio0,6151,010,9541,10 15,3%
Rahat ja rahavarat6,0067,031,047,0 51,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)22,112,435,224,2 31,3%
Nettokäyttöpääoma %-15,2 %0,261 %-1,07 %1,99 % 286,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.