Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Ammattiopisto Luovi Oy

Y-tunnus 3240571-5 85.32 Toisen asteen ammatillinen koulutus Perustettu 2021

Ammattiopisto Luovi Oy (Y-tunnus: 3240571-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulu. Yritys toimii toimialalla 85.32 Toisen asteen ammatillinen koulutus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 76,8 mEUR (0,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 2,8 % (EBIT 2,1 mEUR) ja nettotulos 2,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,5 % ja ROE 16,4 %. Omavaraisuusaste oli 66,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
76,8 mEUR
-0,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,79 %
-3,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-11,8 mEUR
-8,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,40
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Veteraanikatu 2, Oulu 90130
Verkkosivu
www.luovi.fi
Henkilöstö
920 (2025)
Perustettu
7.10.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
85 Koulutus
Päätoimiala
85.32 Toisen asteen ammatillinen koulutus
Sijainti
Veteraanikatu 2, Oulu 90130
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Ammattiopisto Luovi Oy · 85 Koulutus
Liikevaihto
mEUR
Liiketulos (EBIT)
mEUR
Tilikauden tulos
mEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (mEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto069,077,076,8 0,3%
Bruttokate-0,046069,777,777,3 0,5%
Liiketulos (EBIT)-0,05203,394,762,14 55,0%
Nettotulos-0,05203,384,882,38 51,2%
Oma pääoma yhteensä5,058,4413,315,7 18,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)5,2115,721,723,7 9,2%
Nettovelka0,1570-10,9-11,8 8,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %4,91 %6,19 %2,79 % 54,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-0,999 %32,4 %26,1 %10,5 % 59,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)-1,03 %50,2 %44,9 %16,4 % 63,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-0,999 %49,6 %42,0 %15,2 % 63,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-0,05202,893,960,744 81,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste97,0 %53,7 %61,4 %66,2 % 7,8%
Nettovelkaantumisaste (%)3,11 %0 %-82,0 %-75,4 % 8,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0 %10,5 %-5,23 %-6,23 % 19,1%
Maksuvalmius
Quick ratio33,21,432,142,40 12,1%
Current ratio33,21,432,142,40 12,1%
Rahat ja rahavarat00,0020012,412,8 3,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00,7620,3700,276 25,4%
Nettokäyttöpääoma %0 %4,55 %12,4 %14,6 % 17,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.