Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

VaraTapsa Oy

Y-tunnus 3239174-7 69.20 Laskentatoimi, kirjanpito ja tilintarkastus; veroneuvonta Perustettu 2021

VaraTapsa Oy (Y-tunnus: 3239174-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulainen. Yritys toimii toimialalla 69.20 Laskentatoimi, kirjanpito ja tilintarkastus; veroneuvonta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (11,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 21,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,8 % ja ROE 24,5 %. Omavaraisuusaste oli 92,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 12,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
80,0 kEUR
+11,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
21,3 %
+0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-57,0 kEUR
-32,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
12,8
-12,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Irvantie 869, Oulainen 86300
Verkkosivu
varatapsa.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
30.9.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
69 Lakiasiain- ja laskentatoimen palvelut
Päätoimiala
69.20 Laskentatoimi, kirjanpito ja tilintarkastus; veroneuvonta
Sijainti
Irvantie 869, Oulainen 86300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

VaraTapsa Oy · 69 Lakiasiain- ja laskentatoimen palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto68,064,072,080,0 11,1%
Bruttokate64,058,066,072,0 9,1%
Liiketulos (EBIT)26,019,015,017,0 13,3%
Nettotulos21,015,012,013,0 8,3%
Oma pääoma yhteensä21,036,048,058,0 20,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)21,038,050,064,0 28,0%
Nettovelka-18,0-32,0-43,0-57,0 32,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)38,2 %29,7 %20,8 %21,3 % 2,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)124 %64,4 %34,1 %29,8 % 12,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %52,6 %28,6 %24,5 % 14,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)124 %66,7 %35,7 %31,8 % 10,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)21,013,08,599,46 10,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste100 %94,7 %96,0 %92,1 % 4,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-85,7 %-88,9 %-89,6 %-98,3 % 9,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-26,5 %-46,9 %-56,9 %-65,0 % 14,2%
Maksuvalmius
Quick ratio019,025,012,8 48,8%
Current ratio019,025,012,8 48,8%
Rahat ja rahavarat18,032,043,057,0 32,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)16,134,235,527,4 22,8%
Nettokäyttöpääoma %30,9 %56,3 %66,7 %73,8 % 10,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.