Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Elomaan Murske Oy

Y-tunnus 3215308-7 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 2021

Elomaan Murske Oy (Y-tunnus: 3215308-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Asikkala. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,0 mEUR (29,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 27,7 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,9 % ja ROE 27,8 %. Omavaraisuusaste oli 82,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 007 kEUR
+29,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
27,7 %
+0,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 441 kEUR
-82,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,30
-0,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Harjulantie 44, Asikkala 17320
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
1.6.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Harjulantie 44, Asikkala 17320
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Elomaan Murske Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2928397117761 007 29,8%
Bruttokate145444345403518 28,5%
Liiketulos (EBIT)104293169209279 33,5%
Nettotulos87,0237135168223 32,7%
Oma pääoma yhteensä542709718758846 11,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6149149608551 019 19,2%
Nettovelka- 198- 411- 402- 242- 441 82,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)35,6 %34,9 %23,8 %26,9 %27,7 % 3,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)16,9 %38,5 %18,0 %23,3 %29,9 % 28,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)16,1 %37,9 %18,9 %22,8 %27,8 % 21,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)19,2 %47,0 %23,7 %28,6 %34,9 % 22,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)87,018767,799,3151 52,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste88,3 %77,6 %74,6 %88,8 %82,9 % 6,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-36,5 %-58,0 %-56,0 %-31,9 %-52,1 % 63,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-43,2 %-24,6 %-22,2 %-18,8 %-26,5 % 41,0%
Maksuvalmius
Quick ratio3,793,452,755,154,30 16,5%
Current ratio5,243,593,236,734,79 28,8%
Rahat ja rahavarat198411402242441 82,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)75,0104122107102 4,7%
Nettokäyttöpääoma %104 %63,3 %76,5 %70,9 %65,5 % 7,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.