Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Saunalautta Eden Oy

Y-tunnus 3194092-7 50.30 Sisävesiliikenteen henkilökuljetus Perustettu 2021

Saunalautta Eden Oy (Y-tunnus: 3194092-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Muurame. Yritys toimii toimialalla 50.30 Sisävesiliikenteen henkilökuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (16,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 31,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 39,3 % ja ROE 53,3 %. Omavaraisuusaste oli 65,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
35,0 kEUR
+16,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
31,4 %
+21,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-13,0 kEUR
-333 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,40
+1,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mäkeläntie 1, Muurame 40950
Verkkosivu
www.saunalauttaeden.fi
Perustettu
27.2.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
50 Vesiliikenne
Päätoimiala
50.30 Sisävesiliikenteen henkilökuljetus
Sijainti
Mäkeläntie 1, Muurame 40950
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Saunalautta Eden Oy · 50 Vesiliikenne
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto034,044,030,035,0 16,7%
Bruttokate34,029,035,025,027,0 8,0%
Liiketulos (EBIT)-4,004,0011,03,0011,0 266,7%
Nettotulos-4,004,009,002,008,00 300,0%
Oma pääoma yhteensä-4,0009,0011,019,0 72,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)76,041,043,026,030,0 15,4%
Nettovelka-34,0-7,00-12,0-3,00-13,0 333,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %11,8 %25,0 %10,0 %31,4 % 214,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-5,00 %6,61 %26,2 %8,70 %39,3 % 351,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)-5,26 %6,84 %36,0 %20,0 %53,3 % 166,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)400 %- 800 %244 %28,6 %68,8 % 140,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-4,004,389,002,157,96 270,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste-4,94 %0 %20,9 %44,0 %65,5 % 48,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-3 400 %0 %- 133 %-27,3 %-68,4 % 150,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0 %100 %50,0 %36,7 %-8,57 % 123,4%
Maksuvalmius
Quick ratio0,4320,1950,4120,2861,40 389,5%
Current ratio0,4320,1950,4120,2861,40 389,5%
Rahat ja rahavarat34,07,0012,03,0013,0 333,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)008,3000-
Nettokäyttöpääoma %0 %-97,1 %-45,5 %-33,3 %11,4 % 134,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.