Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Oy 3L TECH Ab

Y-tunnus 3191555-3 43.21 Sähköasennus Perustettu 2021

Oy 3L TECH Ab (Y-tunnus: 3191555-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Taalintehdas. Yritys toimii toimialalla 43.21 Sähköasennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (30,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,8 % ja ROE 22,0 %. Omavaraisuusaste oli 84,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
319 kEUR
+30,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,78 %
+3,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-62,0 kEUR
+13,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,47
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hackmansvägen 5, Taalintehdas 25900
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
16.2.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.21 Sähköasennus
Sijainti
Hackmansvägen 5, Taalintehdas 25900
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Oy 3L TECH Ab · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto250391296245319 30,2%
Bruttokate189219197126139 10,3%
Liiketulos (EBIT)68,022,034,013,028,0 115,4%
Nettotulos55,018,027,010,022,0 120,0%
Oma pääoma yhteensä56,069,089,093,0107 15,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)86,0114112108127 17,6%
Nettovelka-11,0-72,0-61,0-72,0-62,0 13,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)27,2 %5,63 %11,5 %5,31 %8,78 % 65,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)79,1 %22,0 %30,1 %11,8 %23,8 % 101,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)98,2 %28,8 %34,2 %11,0 %22,0 % 100,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)121 %35,5 %42,8 %14,2 %28,0 % 97,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)54,012,720,51,5813,2 735,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste65,1 %60,0 %80,9 %85,3 %84,9 % 0,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-19,6 %- 104 %-68,5 %-77,4 %-57,9 % 25,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %7,60 %-6,65 %-13,5 %-22,9 %-13,5 % 41,0%
Maksuvalmius
Quick ratio2,101,934,145,635,47 2,8%
Current ratio2,101,934,145,635,47 2,8%
Rahat ja rahavarat11,072,061,072,062,0 13,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)70,12,8022,222,345,8 105,4%
Nettokäyttöpääoma %13,2 %11,0 %22,3 %30,2 %26,6 % 11,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.