Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Fonetix Oy

Y-tunnus 3189744-7 74.30 Kääntäminen ja tulkkaus Perustettu 2021

Fonetix Oy (Y-tunnus: 3189744-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lahti. Yritys toimii toimialalla 74.30 Kääntäminen ja tulkkaus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (12,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 4,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,9 % ja ROE 46,7 %. Omavaraisuusaste oli 51,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
207 kEUR
+12,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,83 %
+3,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-13,0 kEUR
0,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,12
+0,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vihdinkatu 4 B 38, Lahti 15100
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
9.2.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Päätoimiala
74.30 Kääntäminen ja tulkkaus
Sijainti
Vihdinkatu 4 B 38, Lahti 15100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Fonetix Oy · 74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto37,033,080,0184207 12,5%
Bruttokate37,033,080,0182203 11,5%
Liiketulos (EBIT)01,0012,03,0010,0 233,3%
Nettotulos01,009,002,007,00 250,0%
Oma pääoma yhteensä01,0010,012,018,0 50,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6,005,0023,031,036,0 16,1%
Nettovelka-2,00-2,00-7,00-13,0-13,0 0,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %3,03 %15,0 %1,63 %4,83 % 196,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)0 %18,2 %85,7 %11,1 %29,9 % 169,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)0 %28,6 %164 %18,2 %46,7 % 156,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)0 %0 %218 %28,6 %66,7 % 133,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)01,009,912,056,64 223,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste0 %20,0 %43,5 %37,5 %51,4 % 37,1%
Nettovelkaantumisaste (%)0 %- 200 %-70,0 %- 108 %-72,2 % 33,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %13,5 %6,06 %7,50 %3,80 %1,93 % 49,2%
Maksuvalmius
Quick ratio0,8571,251,771,552,12 36,8%
Current ratio0,8571,251,771,552,12 36,8%
Rahat ja rahavarat2,002,007,0013,013,0 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)39,533,273,035,738,8 8,7%
Nettokäyttöpääoma %-2,70 %3,03 %12,5 %5,98 %9,18 % 53,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.