Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Juhana Salmenpohja Oy

Y-tunnus 3182024-7 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto Perustettu 2021

Juhana Salmenpohja Oy (Y-tunnus: 3182024-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nummi. Yritys toimii toimialalla 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (7,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 72,8 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 53,4 % ja ROE 48,8 %. Omavaraisuusaste oli 89,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
169 kEUR
+7,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
72,8 %
+15,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-38,0 kEUR
-90,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,97
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Salmenpalontie 130, Nummi 09810
Verkkosivu
www.salmenpohja.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
8.1.2021
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Päätoimiala
08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto
Sijainti
Salmenpalontie 130, Nummi 09810
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Juhana Salmenpohja Oy · 08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto18410580,0158169 7,0%
Bruttokate11068,066,0125160 28,0%
Liiketulos (EBIT)61,037,032,090,0123 36,7%
Nettotulos49,029,025,073,0106 45,2%
Oma pääoma yhteensä75,0104121184250 35,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)201214241212279 31,6%
Nettovelka-76,0-41,0-45,0-20,0-38,0 90,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)33,2 %35,2 %40,0 %57,0 %72,8 % 27,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)30,3 %17,8 %14,1 %40,6 %53,4 % 31,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)65,3 %32,4 %22,2 %47,9 %48,8 % 1,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)80,3 %40,7 %28,2 %60,3 %60,4 % 0,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)49,021,916,060,982,1 34,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste37,5 %49,1 %50,2 %86,8 %89,6 % 3,2%
Nettovelkaantumisaste (%)- 101 %-39,4 %-37,2 %-10,9 %-15,2 % 39,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %26,6 %63,8 %93,8 %5,06 %-5,33 % 205,3%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7600,5830,7751,931,97 2,1%
Current ratio0,7600,5830,7751,931,97 2,1%
Rahat ja rahavarat76,041,045,020,038,0 90,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)37,769,518376,22,16 97,2%
Nettokäyttöpääoma %-16,3 %-42,9 %-33,8 %16,5 %16,6 % 0,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.