Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kuljetusliike Pesonen Oy

Y-tunnus 3176334-2 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus Perustettu 2020

Kuljetusliike Pesonen Oy (Y-tunnus: 3176334-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kiihtelysvaara. Yritys toimii toimialalla 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (6,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 20,0 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 31,1 % ja ROE 61,5 %. Omavaraisuusaste oli 54,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
439 kEUR
-6,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,0 %
+10,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-55,0 kEUR
+16,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,71
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tohmajärventie 1641, Kiihtelysvaara 82140
Verkkosivu
www.kuljetusliikepesonen.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
9.12.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Päätoimiala
49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus
Sijainti
Tohmajärventie 1641, Kiihtelysvaara 82140
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kuljetusliike Pesonen Oy · 49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto167292505469439 6,4%
Bruttokate105174239255259 1,6%
Liiketulos (EBIT)32,058,03,0044,088,0 100,0%
Nettotulos24,042,0-8,0028,064,0 128,6%
Oma pääoma yhteensä24,064,051,075,0133 77,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)83,0364320323243 24,8%
Nettovelka-11,0-28,0-21,0-66,0-55,0 16,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)19,2 %19,9 %0,594 %9,38 %20,0 % 113,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)38,6 %26,0 %1,17 %13,7 %31,1 % 127,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %95,5 %-13,9 %44,4 %61,5 % 38,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)133 %105 %5,23 %62,0 %84,2 % 35,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)25,643,7-4,9531,263,3 102,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste28,9 %17,7 %16,0 %23,3 %54,7 % 134,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-45,8 %-43,8 %-41,2 %-88,0 %-41,4 % 53,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %28,7 %85,3 %46,1 %38,6 %12,5 % 67,6%
Maksuvalmius
Quick ratio0,8441,000,7911,411,71 21,3%
Current ratio0,8441,000,7911,411,71 21,3%
Rahat ja rahavarat11,048,035,066,055,0 16,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)41,527830,431,131,6 1,6%
Nettokäyttöpääoma %-4,19 %0,342 %-4,75 %7,68 %10,3 % 34,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.