Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

LymiTek oy

Y-tunnus 3164069-2 42.91 Vesirakentaminen Perustettu 2020

LymiTek oy (Y-tunnus: 3164069-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kotimäki. Yritys toimii toimialalla 42.91 Vesirakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (6,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 21,5 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 30,2 % ja ROE 35,6 %. Omavaraisuusaste oli 71,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
195 kEUR
-6,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
21,5 %
+2,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-43,0 kEUR
-295 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,90
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mikkelintie 1115, Kotimäki 54820
Verkkosivu
www.lymitek.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
12.10.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
42 Maa- ja vesirakentaminen
Päätoimiala
42.91 Vesirakentaminen
Sijainti
Mikkelintie 1115, Kotimäki 54820
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

LymiTek oy · 42 Maa- ja vesirakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto64,0144194208195 6,3%
Bruttokate39,097,0152144152 5,6%
Liiketulos (EBIT)13,010,056,040,042,0 5,0%
Nettotulos7,004,0041,029,032,0 10,3%
Oma pääoma yhteensä7,0011,052,077,0103 33,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)115111136134144 7,5%
Nettovelka67,061,048,022,0-43,0 295,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)20,3 %6,94 %28,9 %19,2 %21,5 % 12,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,3 %8,85 %45,3 %29,6 %30,2 % 2,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %44,4 %130 %45,0 %35,6 % 20,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,7 %10,5 %56,0 %34,8 %34,1 % 2,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)10,1-1,6536,621,622,2 2,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste6,09 %9,91 %38,0 %57,0 %71,0 % 24,6%
Nettovelkaantumisaste (%)957 %555 %92,3 %28,6 %-41,7 % 245,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %125 %57,6 %37,6 %17,8 %-13,3 % 174,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,091,021,281,581,90 20,3%
Current ratio1,091,021,281,581,90 20,3%
Rahat ja rahavarat28,017,012,021,068,0 223,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)51,358,380,935,115,0 57,3%
Nettokäyttöpääoma %4,69 %0,694 %6,19 %9,13 %19,5 % 113,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.