Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Selkämaa Oy

Y-tunnus 3158507-2 81.10 Kiinteistönhoito Perustettu 2020

Selkämaa Oy (Y-tunnus: 3158507-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Rantatöysä. Yritys toimii toimialalla 81.10 Kiinteistönhoito. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (9,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 4,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 4,9 % ja ROE 4,6 %. Omavaraisuusaste oli 83,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
490 kEUR
-9,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,69 %
-5,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 215 kEUR
-2,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,95
-0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Härmäläntie 12, Rantatöysä 63410
Perustettu
15.9.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Päätoimiala
81.10 Kiinteistönhoito
Sijainti
Härmäläntie 12, Rantatöysä 63410
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Selkämaa Oy · 81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto521511536542490 9,6%
Bruttokate477453472495436 11,9%
Liiketulos (EBIT)15011176,054,023,0 57,4%
Nettotulos11887,059,042,018,0 57,1%
Oma pääoma yhteensä276350387401388 3,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)366476484481464 3,5%
Nettovelka- 120- 151- 161- 210- 215 2,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)28,8 %21,7 %14,2 %9,96 %4,69 % 52,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)47,5 %26,4 %15,8 %11,2 %4,87 % 56,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)54,4 %27,8 %16,0 %10,7 %4,56 % 57,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)56,1 %30,7 %18,5 %13,0 %5,73 % 55,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)99,258,622,43,25-20,2 721,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste75,6 %73,7 %80,0 %83,4 %83,6 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-43,5 %-43,1 %-41,6 %-52,4 %-55,4 % 5,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-13,8 %-15,7 %-17,7 %-26,0 %-29,0 % 11,5%
Maksuvalmius
Quick ratio3,513,493,624,283,95 7,7%
Current ratio3,513,493,624,283,95 7,7%
Rahat ja rahavarat161205192221218 1,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)30,850,747,737,037,2 0,5%
Nettokäyttöpääoma %30,3 %41,9 %38,1 %41,7 %43,9 % 5,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.