Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Vaalan Vilperit Oy

Y-tunnus 3148050-2 43.99 Muualla luokittelematon muu erikoistunut rakennustoiminta Perustettu 2020

Vaalan Vilperit Oy (Y-tunnus: 3148050-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Säräisniemi. Yritys toimii toimialalla 43.99 Muualla luokittelematon muu erikoistunut rakennustoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (53,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 11,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 17,2 % ja ROE 18,6 %. Omavaraisuusaste oli 84,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
128 kEUR
-53,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,7 %
-3,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-14,0 kEUR
+44,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,85
+0,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ylikyläntie 116, Säräisniemi 91760
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
20.7.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.99 Muualla luokittelematon muu erikoistunut rakennustoiminta
Sijainti
Ylikyläntie 116, Säräisniemi 91760
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Vaalan Vilperit Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto156185191276128 53,6%
Bruttokate12514814921794,0 56,7%
Liiketulos (EBIT)11,033,039,041,015,0 63,4%
Nettotulos9,0026,031,032,012,0 62,5%
Oma pääoma yhteensä9,0035,054,061,068,0 11,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)40,067,083,092,082,0 10,9%
Nettovelka-25,0-39,0-55,0-25,0-14,0 44,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,05 %17,8 %20,4 %14,9 %11,7 % 21,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)27,5 %61,7 %52,0 %46,9 %17,2 % 63,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %118 %69,7 %55,7 %18,6 % 66,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)110 %147 %87,6 %71,9 %22,2 % 69,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)9,0025,127,727,96,23 77,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste23,1 %52,2 %65,1 %65,6 %84,0 % 28,0%
Nettovelkaantumisaste (%)- 278 %- 111 %- 102 %-41,0 %-20,6 % 49,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %3,21 %-3,78 %-13,6 %2,54 %-5,47 % 315,4%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9001,752,212,032,85 40,4%
Current ratio0,9001,752,212,032,85 40,4%
Rahat ja rahavarat25,039,055,025,020,0 20,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)2,3417,811,539,734,2 13,9%
Nettokäyttöpääoma %-1,92 %13,0 %18,3 %12,0 %18,8 % 56,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.