Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Fanesis Oy

Y-tunnus 3145501-6 47.12 Muu erikoistumaton vähittäiskauppa Perustettu 2020

Fanesis Oy (Y-tunnus: 3145501-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 47.12 Muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (3,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 48,7 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 32,7 % ja ROE 27,5 %. Omavaraisuusaste oli 96,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 26,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
113 kEUR
+3,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
48,7 %
+7,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 133 kEUR
-12,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
26,3
-3,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kappelikuja 6 B, Espoo 02200
Perustettu
5.7.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.12 Muu erikoistumaton vähittäiskauppa
Sijainti
Kappelikuja 6 B, Espoo 02200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Fanesis Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto123104105109113 3,7%
Bruttokate123104105109112 2,8%
Liiketulos (EBIT)50,047,050,045,055,0 22,2%
Nettotulos40,038,040,036,044,0 22,2%
Oma pääoma yhteensä40,078,0117144176 22,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)59,098,0129151185 22,5%
Nettovelka-58,0-97,0- 126- 118- 133 12,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)40,7 %45,2 %47,6 %41,3 %48,7 % 17,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)84,7 %59,9 %44,1 %32,1 %32,7 % 1,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %64,4 %41,0 %27,6 %27,5 % 0,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)125 %79,0 %50,8 %34,1 %34,0 % 0,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)40,034,232,624,930,4 22,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste67,8 %80,4 %91,4 %96,6 %96,2 % 0,4%
Nettovelkaantumisaste (%)- 145 %- 124 %- 108 %-81,9 %-75,6 % 7,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-31,7 %-75,0 %- 110 %- 104 %- 112 % 7,7%
Maksuvalmius
Quick ratio3,055,1111,630,026,3 12,3%
Current ratio3,055,1111,630,026,3 12,3%
Rahat ja rahavarat58,097,0126118133 12,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %31,7 %75,0 %111 %133 %157 % 18,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.