Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Mikma Oy

Y-tunnus 3144676-9 66.22 Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta Perustettu 2020

Mikma Oy (Y-tunnus: 3144676-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Mikkeli. Yritys toimii toimialalla 66.22 Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (4,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 24,7 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 22,6 % ja ROE 22,4 %. Omavaraisuusaste oli 82,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
275 kEUR
-4,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
24,7 %
+10,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-20,0 kEUR
-2100 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,84
+1,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Pöndisenkuja 2, Mikkeli 50700
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.7.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Päätoimiala
66.22 Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Sijainti
Pöndisenkuja 2, Mikkeli 50700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Mikma Oy · 66 Rahoitusta ja vakuuttamista palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto177231358287275 4,2%
Bruttokate177141188172169 1,7%
Liiketulos (EBIT)11264,099,041,068,0 65,9%
Nettotulos90,051,079,033,053,0 60,6%
Oma pääoma yhteensä90,0134202219255 16,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)97,0135211297306 3,0%
Nettovelka-73,0-70,0-45,01,00-20,0 2100,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)63,3 %27,7 %27,7 %14,3 %24,7 % 72,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)115 %55,2 %57,2 %16,9 %22,6 % 33,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %45,5 %47,0 %15,7 %22,4 % 42,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)126 %57,4 %58,8 %18,3 %24,5 % 33,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)90,042,566,314,129,2 107,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,8 %99,3 %96,2 %73,5 %82,8 % 12,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-81,1 %-52,2 %-22,3 %0,457 %-7,84 % 1815,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-36,7 %-29,9 %-10,3 %10,5 %-0,364 % 103,5%
Maksuvalmius
Quick ratio9,2572,05,751,692,84 68,0%
Current ratio9,2572,05,751,692,84 68,0%
Rahat ja rahavarat73,070,045,049,054,0 10,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %37,3 %30,7 %10,6 %6,97 %12,7 % 82,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.