Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kas-juuri Oy

Y-tunnus 3137275-5 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta Perustettu 2020

Kas-juuri Oy (Y-tunnus: 3137275-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lammi. Yritys toimii toimialalla 01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (21,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 61,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 40,2 % ja ROE 68,5 %. Omavaraisuusaste oli 57,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
127 kEUR
+21,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
61,4 %
+36,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 102 kEUR
-78,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,40
+0,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kylvötie 2, Lammi 16900
Perustettu
20.5.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.61 Kasvinviljelyä palveleva toiminta
Sijainti
Kylvötie 2, Lammi 16900
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kas-juuri Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto55,058,079,0105127 21,0%
Bruttokate48,044,065,092,0122 32,6%
Liiketulos (EBIT)10,09,0026,026,078,0 200,0%
Nettotulos5,005,0019,020,061,0 205,0%
Oma pääoma yhteensä14,019,038,059,0119 101,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)163140164186207 11,3%
Nettovelka36,015,0-42,0-57,0- 102 78,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,2 %15,5 %32,9 %24,8 %61,4 % 147,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)5,73 %5,94 %17,1 %14,9 %40,2 % 169,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)43,5 %30,3 %66,7 %41,2 %68,5 % 66,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,19 %7,47 %23,2 %21,6 %54,9 % 154,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-5,76-4,809,999,8950,5 410,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste8,59 %13,5 %23,2 %31,4 %57,2 % 82,2%
Nettovelkaantumisaste (%)257 %78,9 %- 111 %-96,6 %-85,7 % 11,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %125 %75,9 %11,4 %0,952 %-43,3 % 4648,3%
Maksuvalmius
Quick ratio2,612,722,312,623,40 29,8%
Current ratio2,612,722,312,623,40 29,8%
Rahat ja rahavarat80,078,0117128144 12,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)39,80076,546,0 39,9%
Nettokäyttöpääoma %96,4 %86,2 %84,8 %89,5 %89,0 % 0,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.