Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kempeleen Mattokutomo Oy

Y-tunnus 3128059-4 13.93 Mattojen valmistus Perustettu 2020

Kempeleen Mattokutomo Oy (Y-tunnus: 3128059-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kempele. Yritys toimii toimialalla 13.93 Mattojen valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (15,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 2,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 5,9 % ja ROE 8,0 %. Omavaraisuusaste oli 76,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
38,0 kEUR
-15,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,63 %
-1,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
0,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,250
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Sohjanantie 9 B, Kempele 90440
Verkkosivu
www.kempeleenmattokutomo.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
25.3.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
13 Tekstiilien valmistus
Päätoimiala
13.93 Mattojen valmistus
Sijainti
Sohjanantie 9 B, Kempele 90440
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kempeleen Mattokutomo Oy · 13 Tekstiilien valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto58,047,044,045,038,0 15,6%
Bruttokate45,041,036,033,030,0 9,1%
Liiketulos (EBIT)-5,006,00-1,002,001,00 50,0%
Nettotulos-5,006,00-1,001,001,00 0,0%
Oma pääoma yhteensä6,0012,011,012,013,0 8,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)18,020,019,018,016,0 11,1%
Nettovelka2,00-2,002,00-1,00-1,00 0,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-8,62 %12,8 %-2,27 %4,44 %2,63 % 40,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-23,8 %31,6 %-5,13 %10,8 %5,88 % 45,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)-62,5 %66,7 %-8,70 %8,70 %8,00 % 8,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-35,7 %50,0 %-7,14 %14,3 %8,00 % 44,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-6,615,05-2,230,581-0,324 155,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste35,3 %60,0 %57,9 %63,2 %76,5 % 21,0%
Nettovelkaantumisaste (%)33,3 %-16,7 %18,2 %-8,33 %-7,69 % 7,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %15,5 %10,6 %13,6 %8,89 %7,89 % 11,2%
Maksuvalmius
Quick ratio0,2000,3750,2860,4290,250 41,7%
Current ratio1,802,502,572,574,00 55,6%
Rahat ja rahavarat2,003,002,003,001,00 66,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %13,8 %25,5 %25,0 %24,4 %31,6 % 29,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.