Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Detector Oy

Y-tunnus 3126400-9 27.90 Muiden sähkölaitteiden valmistus Perustettu 2020

Detector Oy (Y-tunnus: 3126400-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Turku. Yritys toimii toimialalla 27.90 Muiden sähkölaitteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,9 mEUR (10,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 17,7 % (EBIT 0,9 mEUR) ja nettotulos 0,7 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 35,6 % ja ROE 43,8 %. Omavaraisuusaste oli 55,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 895 kEUR
+10,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,7 %
-3,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 159 kEUR
+65,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,31
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Telekatu 8, Turku 20360
Verkkosivu
www.detector.fi
Henkilöstö
15 (2025)
Perustettu
13.3.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
27 Sähkölaitteiden valmistus
Päätoimiala
27.90 Muiden sähkölaitteiden valmistus
Sijainti
Telekatu 8, Turku 20360
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Detector Oy · 27 Sähkölaitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 5983 2883 6334 4424 895 10,2%
Bruttokate1 8932 2962 6972 7623 094 12,0%
Liiketulos (EBIT)9071 1631 110950864 9,1%
Nettotulos725928901792716 9,6%
Oma pääoma yhteensä8941 3421 5831 6551 616 2,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 3292 0162 0382 2802 913 27,8%
Nettovelka- 754- 931- 854- 454- 159 65,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)34,9 %35,4 %30,6 %21,4 %17,7 % 17,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)78,1 %69,5 %55,6 %46,0 %35,6 % 22,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)94,5 %83,0 %61,6 %48,9 %43,8 % 10,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)118 %104 %77,1 %61,4 %56,6 % 7,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)665846761609534 12,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste67,2 %66,5 %77,6 %72,6 %55,5 % 23,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-84,3 %-69,4 %-53,9 %-27,4 %-9,84 % 64,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-12,2 %-7,79 %-11,0 %3,87 %23,2 % 499,5%
Maksuvalmius
Quick ratio2,442,543,522,021,31 35,1%
Current ratio3,032,914,312,811,71 39,1%
Rahat ja rahavarat754931854454159 65,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)39,886,374,340,995,1 132,5%
Nettokäyttöpääoma %34,2 %39,2 %36,1 %13,5 %14,0 % 3,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.