Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pietilän Sora Oy

Y-tunnus 3119054-8 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus Perustettu 2020

Pietilän Sora Oy (Y-tunnus: 3119054-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Torppi. Yritys toimii toimialalla 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,0 mEUR (50,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,5 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 13,4 % ja ROE 22,7 %. Omavaraisuusaste oli 39,4 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 956 kEUR
+50,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,49 %
+4,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
290 kEUR
+359 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,13
-0,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Metsäkulmantie 357, Torppi 07550
Verkkosivu
www.pietilansora.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
13.2.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Päätoimiala
49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus
Sijainti
Metsäkulmantie 357, Torppi 07550
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pietilän Sora Oy · 49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 7652 3141 7821 2991 956 50,6%
Bruttokate815907674557816 46,5%
Liiketulos (EBIT)10723717847,0166 253,2%
Nettotulos64,017915024,0113 370,8%
Oma pääoma yhteensä173352474460536 16,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7971 0511 0251 1221 358 21,0%
Nettovelka176171- 118- 112290 358,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,06 %10,2 %9,99 %3,62 %8,49 % 134,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)14,1 %25,6 %17,4 %4,47 %13,4 % 199,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)36,5 %68,2 %36,3 %5,14 %22,7 % 341,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)18,9 %32,7 %22,2 %5,72 %16,5 % 188,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)38,513180,5-39,550,3 227,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste21,7 %33,5 %46,3 %41,0 %39,4 % 3,9%
Nettovelkaantumisaste (%)102 %48,6 %-24,9 %-24,3 %54,1 % 322,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %17,6 %17,4 %5,27 %11,2 %25,5 % 127,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,741,461,801,521,13 25,7%
Current ratio1,741,461,801,521,13 25,7%
Rahat ja rahavarat283296456517324 37,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,1732,516,03,0919,4 527,8%
Nettokäyttöpääoma %8,78 %7,04 %14,5 %15,6 %2,76 % 82,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.