Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Hiislahti Oy

Y-tunnus 3118620-7 01.42 Muun nautakarjan ja puhvelien kasvatus Perustettu 2020

Hiislahti Oy (Y-tunnus: 3118620-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Sulkava. Yritys toimii toimialalla 01.42 Muun nautakarjan ja puhvelien kasvatus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,8 mEUR (31,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 38,1 % (EBIT 0,7 mEUR) ja nettotulos 0,5 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 19,5 % ja ROE 21,3 %. Omavaraisuusaste oli 75,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,1), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 757 kEUR
+31,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
38,1 %
+6,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
694 kEUR
-28,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,0641
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Eerikkäläntie 201, Sulkava 58700
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
11.2.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.42 Muun nautakarjan ja puhvelien kasvatus
Sijainti
Eerikkäläntie 201, Sulkava 58700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Hiislahti Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 5592 1491 8021 3401 757 31,1%
Bruttokate1 0501 1527031 1011 456 32,2%
Liiketulos (EBIT)485522144419670 59,9%
Nettotulos46445362,0295516 74,9%
Oma pääoma yhteensä1 7582 1112 0722 1672 683 23,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)3 2243 4073 1903 3223 558 7,1%
Nettovelka1 2431 088724967694 28,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)31,1 %24,3 %7,99 %31,3 %38,1 % 21,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)15,7 %15,7 %4,40 %12,9 %19,5 % 51,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)29,5 %23,4 %2,96 %13,9 %21,3 % 53,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)16,6 %16,6 %4,76 %13,8 %20,4 % 47,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)215190- 18967,2255 279,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste54,5 %61,9 %64,9 %65,2 %75,4 % 15,6%
Nettovelkaantumisaste (%)70,7 %51,5 %34,9 %44,6 %25,9 % 41,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %90,2 %59,7 %57,5 %83,2 %48,4 % 41,8%
Maksuvalmius
Quick ratio0,36800,2170,09460,0641 32,2%
Current ratio7,527,464,418,978,99 0,2%
Rahat ja rahavarat60,0068,01,001,00 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %68,2 %58,6 %59,2 %88,1 %70,9 % 19,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.