Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Patendo Oy

Y-tunnus 3117684-2 69.10 Lakiasiainpalvelut Perustettu 2020

Patendo Oy (Y-tunnus: 3117684-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Turku. Yritys toimii toimialalla 69.10 Lakiasiainpalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (70,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,1 % ja ROE 12,7 %. Omavaraisuusaste oli 84,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
213 kEUR
+70,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,7 %
-38,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 129 kEUR
+18,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,27
-4,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mäkikatu 4, Turku 20540
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
7.2.2020
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
69 Lakiasiain- ja laskentatoimen palvelut
Päätoimiala
69.10 Lakiasiainpalvelut
Sijainti
Mäkikatu 4, Turku 20540
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Patendo Oy · 69 Lakiasiain- ja laskentatoimen palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto58,073,085,0125213 70,4%
Bruttokate45,062,057,076,066,0 13,2%
Liiketulos (EBIT)35,049,043,064,027,0 57,8%
Nettotulos28,039,034,051,021,0 58,8%
Oma pääoma yhteensä59,093,0120161169 5,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)69,0102132182200 9,9%
Nettovelka-67,0-94,0- 127- 158- 129 18,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)60,3 %67,1 %50,6 %51,2 %12,7 % 75,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)60,9 %57,3 %36,8 %40,8 %14,1 % 65,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)60,9 %51,3 %31,9 %36,3 %12,7 % 65,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)75,3 %64,5 %40,2 %45,1 %16,2 % 64,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)24,933,425,239,65,77 85,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste85,5 %91,2 %91,6 %89,4 %84,9 % 5,0%
Nettovelkaantumisaste (%)- 114 %- 101 %- 106 %-98,1 %-76,3 % 22,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-98,3 %- 116 %- 136 %- 111 %-46,5 % 58,1%
Maksuvalmius
Quick ratio6,9011,311,99,535,27 44,7%
Current ratio6,9011,311,99,535,27 44,7%
Rahat ja rahavarat67,094,0127158129 18,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)6,2935,017,252,636,0 31,6%
Nettokäyttöpääoma %102 %114 %129 %122 %55,4 % 54,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.