Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

HUHTAVIITA OY

Y-tunnus 3091427-6 65.12 Muu vakuutustoiminta Perustettu 2019

HUHTAVIITA OY (Y-tunnus: 3091427-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pori. Yritys toimii toimialalla 65.12 Muu vakuutustoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (8,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 38,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 25,5 % ja ROE 26,0 %. Omavaraisuusaste oli 60,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,1), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
164 kEUR
-8,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
38,4 %
+8,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
112 kEUR
+1344 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,0625
-1,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ratastie 6, Pori 28430
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
4.10.2019
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
65 Vakuutus-, jälleenvakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pois lukien pakollinen sosiaalivakuutus
Päätoimiala
65.12 Muu vakuutustoiminta
Sijainti
Ratastie 6, Pori 28430
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

HUHTAVIITA OY · 65 Vakuutus-, jälleenvakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pois lukien pakollinen sosiaalivakuutus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto94,0125144179164 8,4%
Bruttokate99,0132156196200 2,0%
Liiketulos (EBIT)40,050,058,054,063,0 16,7%
Nettotulos30,038,045,042,043,0 2,4%
Oma pääoma yhteensä36,075,0117150181 20,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)77,0142141193301 56,0%
Nettovelka37,024,08,00-9,00112 1344,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)42,6 %40,0 %40,3 %30,2 %38,4 % 27,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)90,9 %45,7 %41,0 %32,3 %25,5 % 21,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)143 %68,5 %46,9 %31,5 %26,0 % 17,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)100 %57,1 %50,0 %38,4 %28,4 % 26,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)31,032,737,130,435,1 15,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste47,4 %52,8 %83,0 %77,7 %60,1 % 22,7%
Nettovelkaantumisaste (%)103 %32,0 %6,84 %-6,00 %61,9 % 1131,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %42,6 %52,0 %12,5 %19,0 %72,6 % 282,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,6670,1001,131,330,0625 95,3%
Current ratio0,6670,1001,131,330,0625 95,3%
Rahat ja rahavarat02,006,009,001,00 88,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %-1,06 %-14,4 %0,694 %1,68 %-18,3 % 1189,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.