Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Enerva Oy

Y-tunnus 2985866-8 35.14 Sähkön jakelu Perustettu 2019

Enerva Oy (Y-tunnus: 2985866-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Mikkeli. Yritys toimii toimialalla 35.14 Sähkön jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,8 mEUR (51,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 4,4 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,1 % ja ROE 60,3 %. Omavaraisuusaste oli 37,7 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 786 kEUR
+51,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,43 %
+3,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 845 kEUR
-194 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,34
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Johtokatu 1, Mikkeli 50130
Verkkosivu
www.enerva.fi
Henkilöstö
22 (2025)
Perustettu
22.2.2019
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja jäähdytyspalvelut
Päätoimiala
35.14 Sähkön jakelu
Sijainti
Johtokatu 1, Mikkeli 50130
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Enerva Oy · 35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja jäähdytyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 5562 6302 8023 1534 786 51,8%
Bruttokate2 3372 3992 6932 8563 646 27,7%
Liiketulos (EBIT)10557,041,017,0212 1147,1%
Nettotulos69,028,00-11,0164 1590,9%
Oma pääoma yhteensä173201201190354 86,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 6152 2561 5001 3992 158 54,3%
Nettovelka970486278- 287- 845 194,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)4,11 %2,17 %1,46 %0,539 %4,43 % 721,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,68 %2,34 %2,24 %1,17 %12,1 % 934,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)41,8 %15,0 %0 %-5,63 %60,3 % 1171,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,48 %2,87 %3,00 %2,14 %32,2 % 1404,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 158- 160- 129-77,7115 248,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste21,9 %26,6 %41,1 %44,9 %37,7 % 16,0%
Nettovelkaantumisaste (%)561 %242 %138 %- 151 %- 239 % 58,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %55,2 %35,9 %27,8 %16,6 %11,7 % 29,5%
Maksuvalmius
Quick ratio1,601,490,9391,491,34 10,1%
Current ratio1,601,490,8991,341,19 11,2%
Rahat ja rahavarat1 0301 1145226871 245 81,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)44,820,127,634,532,0 7,2%
Nettokäyttöpääoma %19,6 %15,9 %-3,25 %8,66 %5,43 % 37,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.