Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Viitatieto Oy

Y-tunnus 2960276-9 02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta Perustettu 2018

Viitatieto Oy (Y-tunnus: 2960276-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vanhakylä. Yritys toimii toimialalla 02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (10,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 21,5 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 34,3 % ja ROE 27,4 %. Omavaraisuusaste oli 100,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
274 kEUR
+10,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
21,5 %
+3,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 162 kEUR
-17,4 % vs. 2024
Quick ratio 2024
139
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Kärjenkoskentie 38, Vanhakylä 64810
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
10.12.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
02 Metsätalous ja puunkorjuu
Päätoimiala
02.40 Metsätaloutta palveleva toiminta
Sijainti
Kärjenkoskentie 38, Vanhakylä 64810
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Viitatieto Oy · 02 Metsätalous ja puunkorjuu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto158169245248274 10,5%
Bruttokate158169246249275 10,4%
Liiketulos (EBIT)24,030,046,046,059,0 28,3%
Nettotulos20,024,037,039,048,0 23,1%
Oma pääoma yhteensä82,0100129157193 22,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)82,0100129157193 22,9%
Nettovelka-80,0- 100- 128- 138- 162 17,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)15,2 %17,8 %18,8 %18,5 %21,5 % 16,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)32,0 %33,0 %40,2 %34,3 %34,3 % 0,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)26,8 %26,4 %32,3 %27,3 %27,4 % 0,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)32,2 %33,1 %40,5 %34,5 %34,4 % 0,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)12,716,227,524,432,3 32,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste100 %99,0 %99,2 %99,4 %100 % 0,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-97,6 %- 100 %-99,2 %-87,9 %-83,9 % 4,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-50,6 %-58,6 %-51,8 %-55,2 %-59,1 % 7,1%
Maksuvalmius
Quick ratio01001291390 100,0%
Current ratio01001291390 100,0%
Rahat ja rahavarat80,0100128138162 17,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %51,9 %58,6 %52,2 %55,6 %59,5 % 7,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.