Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

MotoRiskit Oy

Y-tunnus 2950191-7 02.20 Puunkorjuu Perustettu 2018

MotoRiskit Oy (Y-tunnus: 2950191-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vaskio. Yritys toimii toimialalla 02.20 Puunkorjuu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (36,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 5,9 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,3 % ja ROE 9,8 %. Omavaraisuusaste oli 49,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
478 kEUR
-36,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
5,86 %
-1,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
87,0 kEUR
-4,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,42
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tommilantie 120, Vaskio 25260
Henkilöstö
6 (2025)
Perustettu
2.11.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
02 Metsätalous ja puunkorjuu
Päätoimiala
02.20 Puunkorjuu
Sijainti
Tommilantie 120, Vaskio 25260
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

MotoRiskit Oy · 02 Metsätalous ja puunkorjuu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto593725663755478 36,7%
Bruttokate407556552463454 1,9%
Liiketulos (EBIT)65,092,010,055,028,0 49,1%
Nettotulos52,071,0035,016,0 54,3%
Oma pääoma yhteensä85,0149137162164 1,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)176301318387335 13,4%
Nettovelka44,064,012891,087,0 4,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)11,0 %12,7 %1,51 %7,28 %5,86 % 19,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)36,2 %39,0 %3,23 %15,9 %8,31 % 47,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)86,0 %60,7 %0 %23,4 %9,82 % 58,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)68,4 %44,0 %3,64 %17,8 %9,06 % 49,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)49,257,8-15,418,0-10,4 157,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste47,8 %49,5 %42,8 %41,9 %49,0 % 16,9%
Nettovelkaantumisaste (%)51,8 %43,0 %93,4 %56,2 %53,0 % 5,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %11,1 %13,2 %24,9 %17,4 %22,4 % 28,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,081,780,9761,381,42 2,9%
Current ratio1,081,780,9761,381,42 2,9%
Rahat ja rahavarat27,056,018,094,064,0 31,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)017,623,11,930,764 60,4%
Nettokäyttöpääoma %0,506 %6,90 %-0,302 %4,37 %5,65 % 29,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.