Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Vimio Oy

Y-tunnus 2945878-7 86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut Perustettu 2018

Vimio Oy (Y-tunnus: 2945878-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulu. Yritys toimii toimialalla 86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (18,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 17,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 19,0 % ja ROE 15,7 %. Omavaraisuusaste oli 100,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
237 kEUR
-18,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,7 %
-10,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 272 kEUR
-13,3 % vs. 2024
Quick ratio 2024
52,0
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Sepänkatu 17, Oulu 90100
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
13.10.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
86 Terveyspalvelut
Päätoimiala
86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Sijainti
Sepänkatu 17, Oulu 90100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Vimio Oy · 86 Terveyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto212225234290237 18,3%
Bruttokate212225234290237 18,3%
Liiketulos (EBIT)78,080,061,083,042,0 49,4%
Nettotulos64,044,051,064,049,0 23,4%
Oma pääoma yhteensä200228260301324 7,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)204228262306325 6,2%
Nettovelka- 194- 220- 250- 240- 272 13,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)36,8 %35,6 %26,1 %28,6 %17,7 % 38,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)44,6 %28,7 %26,5 %34,5 %19,0 % 44,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)36,9 %20,6 %20,9 %22,8 %15,7 % 31,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)46,0 %29,0 %26,6 %34,9 %19,2 % 45,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)48,538,826,343,55,83 86,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste98,0 %100 %99,6 %98,4 %100 % 1,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-97,0 %-96,5 %-96,2 %-79,7 %-84,0 % 5,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-89,6 %-97,8 %- 106 %-81,0 %- 115 % 42,0%
Maksuvalmius
Quick ratio51,0026252,00 100,0%
Current ratio51,0026252,00 100,0%
Rahat ja rahavarat194220250240272 13,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)10,39,7312,515,110,8 28,5%
Nettokäyttöpääoma %16,5 %13,3 %12,8 %20,3 %20,7 % 2,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.