Välikangas Energy Oy
Välikangas Energy Oy (Y-tunnus: 2930884-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 35.12 Sähkön tuotanto uusiutuvilla energialähteillä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (0,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,9 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos -1,0 mEUR.
Kannattavuus oli heikko: ROA 3,0 % ja ROE -403,4 %. Omavaraisuusaste oli 0,1 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.
Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.
Perustiedot
- Osoite
- Vuolteenkatu 20, Tampere 33100
- Perustettu
- 11.7.2018
- Yritysmuoto
- OY
- Toimialaluokka
- 35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja jäähdytyspalvelut
- Päätoimiala
- 35.12 Sähkön tuotanto uusiutuvilla energialähteillä
Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.
Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.
- 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
- 02 Luottorajasuositus
- 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
- 04 Toimialavertailu
Tärkeää tietoa ennen rekisteröitymistä
Automaattinen kuukausilaskutus on kehitteillä. Ominaisuus ei ole vielä käytössä järjestelmässämme, mutta on tulossa lähiaikoina. Saat palvelun heti käyttöösi rekisteröitymisen jälkeen, mutta laskutus hoidetaan toistaiseksi manuaalisesti sähköpostilaskulla.
Mitä rekisteröityminen tarkoittaa käytännössä
- Hinta on 50 € / kk (sis. ALV).
- Lasku lähetetään sähköpostitse rekisteröitymisen yhteydessä antamaasi osoitteeseen.
- Rekisteröitymällä sitoudut maksamaan kuukausittaisen 50 euron laskun.
- Tilaus on jatkuva ja jatkuu, kunnes peruutat sen.
- Tilauksen voi perua milloin tahansa lähettämällä sähköpostia osoitteeseen sales2026@valuatum.com. Peruutus astuu voimaan kuluvan laskutusjakson päätyttyä.
Painamalla alla olevaa painiketta vahvistat, että olet lukenut yllä olevat ehdot ja annat meille luvan veloittaa sinulta 50 €/kk laskulla.
Taloustiedot
Välikangas Energy Oy · 35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja jäähdytyspalvelutTunnusluvut (kEUR)
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Δ YoY | Trendi | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volyymi | |||||||
| Liikevaihto | 3 299 | 30,0 | 45,3 | 45,0 | 45,0 | → 0,0% | |
| Bruttokate | 31,0 | 45,0 | 45,3 | 45,0 | 45,0 | → 0,0% | |
| Liiketulos (EBIT) | -20,0 | -17,0 | -56,5 | 27,0 | 4,00 | ↓ 85,2% | |
| Nettotulos | - 325 | - 401 | - 354 | - 345 | - 954 | ↓ 176,5% | |
| Oma pääoma yhteensä | 17 439 | 17 038 | 683 | 338 | 135 | ↓ 60,1% | |
| Taseen loppusumma (vastaavaa) | 214 849 | 212 031 | 183 334 | 179 805 | 182 531 | ↑ 1,5% | |
| Nettovelka | 191 915 | 166 490 | 173 344 | 172 064 | 171 427 | → 0,4% | |
| Kannattavuus | |||||||
| Liiketulos-% (EBIT-%) | -0,606 % | -56,7 % | - 125 % | 60,0 % | 8,89 % | ↓ 85,2% | |
| Kokonaispääoman tuotto (ROA) | 3,37 % | 3,01 % | 3,28 % | 3,25 % | 2,95 % | ↓ 9,2% | |
| Oman pääoman tuotto (ROE) | -3,73 % | -2,33 % | -4,00 % | -67,6 % | - 403 % | ↓ 496,2% | |
| Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) | 3,39 % | 3,03 % | 3,28 % | 3,25 % | 2,95 % | ↓ 9,2% | |
| Taloudellinen lisäarvo (EVA) | -9 392 | -20 157 | -20 113 | -17 315 | -17 005 | ↑ 1,8% | |
| Vakavaraisuus | |||||||
| Omavaraisuusaste | 8,12 % | 8,04 % | 0,373 % | 0,188 % | 0,0740 % | ↓ 60,6% | |
| Nettovelkaantumisaste (%) | 1 100 % | 977 % | 10 000 % | 10 000 % | 10 000 % | → 0,0% | |
| Suhteellinen nettovelkaantuneisuus % | 5 877 % | 555 007 % | 382 684 % | 382 387 % | 380 987 % | → 0,4% | |
| Maksuvalmius | |||||||
| Quick ratio | 3,23 | 8,19 | 3,70 | 3,55 | 2,99 | ↓ 15,8% | |
| Current ratio | 3,23 | 8,19 | 3,70 | 3,55 | 2,99 | ↓ 15,8% | |
| Rahat ja rahavarat | 3 542 | 28 491 | 9 295 | 7 393 | 10 953 | ↑ 48,2% | |
| Pääoman käytön tehokkuus | |||||||
| Myyntisaamisten kiertoaika (pv) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | |
| Nettokäyttöpääoma % | 192 % | 106 673 % | 28 168 % | 29 669 % | 38 660 % | ↑ 30,3% |
Toimialaverkosto
Saman toimialan yritykset
Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.