Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Exxi Oy

Y-tunnus 2928657-5 46.64 Muiden koneiden ja laitteiden tukkukauppa Perustettu 2018

Exxi Oy (Y-tunnus: 2928657-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 46.64 Muiden koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,7 mEUR (2,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 22,5 % (EBIT 0,6 mEUR) ja nettotulos 0,5 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 20,7 % ja ROE 18,1 %. Omavaraisuusaste oli 92,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 701 kEUR
+2,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
22,5 %
+0,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 864 kEUR
+27,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,76
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Olarinluoma 16, Espoo 02200
Verkkosivu
www.exxi.fi
Henkilöstö
8 (2025)
Perustettu
11.7.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.64 Muiden koneiden ja laitteiden tukkukauppa
Sijainti
Olarinluoma 16, Espoo 02200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Exxi Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 3502 6772 6392 6292 701 2,7%
Bruttokate1 2011 3001 2931 3451 389 3,3%
Liiketulos (EBIT)546682633572607 6,1%
Nettotulos437547516468491 4,9%
Oma pääoma yhteensä1 3781 9252 2872 5722 857 11,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 5692 2522 5702 8573 094 8,3%
Nettovelka-1 074-1 666-2 043-1 190- 864 27,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)23,2 %25,5 %24,0 %21,8 %22,5 % 3,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)39,0 %35,9 %26,8 %21,6 %20,7 % 4,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)37,7 %33,1 %24,5 %19,3 %18,1 % 6,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)47,2 %41,6 %30,7 %24,1 %22,7 % 5,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)348415324240241 0,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste87,8 %86,5 %89,4 %90,2 %92,3 % 2,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-77,9 %-86,5 %-89,3 %-46,3 %-30,2 % 34,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-37,5 %-50,0 %-66,7 %-34,4 %-23,2 % 32,6%
Maksuvalmius
Quick ratio6,766,468,405,504,76 13,5%
Current ratio7,896,748,966,335,81 8,2%
Rahat ja rahavarat1 0741 6662 0431 190864 27,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)30,332,528,640,330,1 25,3%
Nettokäyttöpääoma %54,9 %61,9 %76,7 %49,1 %42,2 % 14,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.