Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Aivela Oy

Y-tunnus 2909474-1 73.30 Suhdetoiminta ja viestintä Perustettu 2018

Aivela Oy (Y-tunnus: 2909474-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Isokoski. Yritys toimii toimialalla 73.30 Suhdetoiminta ja viestintä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (19,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 37,1 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 70,9 % ja ROE 63,5 %. Omavaraisuusaste oli 90,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
256 kEUR
+19,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
37,1 %
+31,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-56,0 kEUR
-93,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,12
-4,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Virkajärvenpolku 8, Isokoski 60640
Verkkosivu
www.aivela.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
13.4.2018
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
73 Mainostoiminta, markkinatutkimus ja suhdetoiminta
Päätoimiala
73.30 Suhdetoiminta ja viestintä
Sijainti
Virkajärvenpolku 8, Isokoski 60640
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Aivela Oy · 73 Mainostoiminta, markkinatutkimus ja suhdetoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto233235187215256 19,1%
Bruttokate150168137151218 44,4%
Liiketulos (EBIT)40,020,024,012,095,0 691,7%
Nettotulos32,015,019,09,0079,0 777,8%
Oma pääoma yhteensä61,072,086,088,0161 83,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)67,080,092,092,0176 91,3%
Nettovelka-13,0-8,00-25,0-29,0-56,0 93,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)17,2 %8,51 %12,8 %5,58 %37,1 % 564,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)74,1 %27,2 %27,9 %13,0 %70,9 % 445,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)69,6 %22,6 %24,1 %10,3 %63,5 % 516,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)87,9 %30,1 %30,6 %13,9 %76,9 % 453,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)29,110,212,21,8669,7 3647,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,0 %90,0 %92,5 %95,7 %90,4 % 5,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-21,3 %-11,1 %-29,1 %-33,0 %-34,8 % 5,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-3,00 %0 %-9,63 %-11,6 %-15,2 % 31,0%
Maksuvalmius
Quick ratio2,333,385,438,754,12 52,9%
Current ratio2,333,385,438,754,12 52,9%
Rahat ja rahavarat13,08,0025,029,056,0 93,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)018,617,6017,1-
Nettokäyttöpääoma %3,43 %8,09 %16,6 %14,4 %20,7 % 43,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.