Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Auto ja Kone Manninen Oy

Y-tunnus 2878130-4 47.81 Moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa Perustettu 2017

Auto ja Kone Manninen Oy (Y-tunnus: 2878130-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Muurame. Yritys toimii toimialalla 47.81 Moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,9 mEUR (6,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 9,9 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 18,8 % ja ROE 15,4 %. Omavaraisuusaste oli 96,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 7,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
926 kEUR
+6,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,94 %
-1,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 118 kEUR
+36,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
7,71
-9,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ketunkorventie 3, Muurame 40950
Perustettu
27.12.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.81 Moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Sijainti
Ketunkorventie 3, Muurame 40950
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Auto ja Kone Manninen Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 080948879871926 6,3%
Bruttokate180181217199187 6,0%
Liiketulos (EBIT)10290,010896,092,0 4,2%
Nettotulos88,078,092,080,076,0 5,0%
Oma pääoma yhteensä308362429475514 8,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)352395444487533 9,4%
Nettovelka- 166- 155- 139- 187- 118 36,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)9,44 %9,49 %12,3 %11,0 %9,94 % 9,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)32,1 %26,2 %27,7 %21,5 %18,8 % 12,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,1 %23,3 %23,3 %17,7 %15,4 % 13,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)37,3 %29,2 %29,3 %22,1 %19,5 % 11,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)54,242,552,236,228,5 21,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste88,0 %91,4 %96,8 %97,5 %96,1 % 1,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-53,9 %-42,8 %-32,4 %-39,4 %-23,0 % 41,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-11,5 %-12,8 %-14,2 %-20,1 %-10,5 % 47,8%
Maksuvalmius
Quick ratio4,435,7912,417,07,71 54,6%
Current ratio8,3811,623,431,525,4 19,4%
Rahat ja rahavarat166155139187118 36,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)2,3712,311,65,8713,8 135,1%
Nettokäyttöpääoma %28,7 %38,1 %35,6 %42,0 %55,3 % 31,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.