Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Esko Adventures Oy

Y-tunnus 2850829-5 79.12 Matkanjärjestäjien toiminta Perustettu 2017

Esko Adventures Oy (Y-tunnus: 2850829-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Inari. Yritys toimii toimialalla 79.12 Matkanjärjestäjien toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (15,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 40,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 103,8 % ja ROE 159,6 %. Omavaraisuusaste oli 57,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
235 kEUR
+15,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
40,4 %
+6,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-36,0 kEUR
+2,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,24
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Sarviniementie 114, Inari 99870
Verkkosivu
www.lakeinari.com
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
16.8.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
79 Matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien toiminta, muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Päätoimiala
79.12 Matkanjärjestäjien toiminta
Sijainti
Sarviniementie 114, Inari 99870
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Esko Adventures Oy · 79 Matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien toiminta, muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto000204235 15,2%
Bruttokate29,0102121155203 31,0%
Liiketulos (EBIT)-7,0013,045,070,095,0 35,7%
Nettotulos-7,0013,037,056,075,0 33,9%
Oma pääoma yhteensä62,048,026,037,057,0 54,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)10175,038,087,098,0 12,6%
Nettovelka-15,0-30,0-5,00-37,0-36,0 2,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %0 %0 %34,3 %40,4 % 17,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-6,83 %14,8 %79,6 %112 %104 % 7,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)-10,1 %23,6 %100 %178 %160 % 10,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-10,2 %23,9 %125 %222 %204 % 8,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-14,27,1331,553,572,3 35,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste61,4 %63,2 %66,7 %45,7 %57,6 % 26,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-24,2 %-62,5 %-19,2 %- 100 %-63,2 % 36,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0 %0 %0 %5,88 %2,55 % 56,6%
Maksuvalmius
Quick ratio0,4361,210,3851,201,24 3,3%
Current ratio0,4361,210,3851,081,24 14,8%
Rahat ja rahavarat15,030,05,0037,036,0 2,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00026,824,9 7,1%
Nettokäyttöpääoma %0 %0 %0 %1,96 %4,26 % 117,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.