Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Viafin Uusimaa Piping Oy

Y-tunnus 2849957-9 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus Perustettu 2017

Viafin Uusimaa Piping Oy (Y-tunnus: 2849957-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 13,4 mEUR (0,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 18,6 % (EBIT 2,5 mEUR) ja nettotulos 2,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 52,3 % ja ROE 104,7 %. Omavaraisuusaste oli 41,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
13 403 kEUR
+0,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
18,6 %
+5,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 740 kEUR
-71,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,47
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vetotie 4, Vantaa 01610
Verkkosivu
www.processpiping.fi
Henkilöstö
43 (2025)
Perustettu
12.7.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Sijainti
Vetotie 4, Vantaa 01610
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Viafin Uusimaa Piping Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto4 6008 0969 30313 39213 403 0,1%
Bruttokate3 0094 3113 4646 1957 056 13,9%
Liiketulos (EBIT)3481 3723951 7582 496 42,0%
Nettotulos2761 0953181 4381 998 38,9%
Oma pääoma yhteensä7862005481 6292 189 34,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 9732 5582 9374 2555 349 25,7%
Nettovelka- 701-1 198- 935-1 602-2 740 71,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,57 %16,9 %4,25 %13,1 %18,6 % 42,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)23,0 %60,6 %14,6 %50,1 %52,3 % 4,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)42,6 %222 %85,0 %132 %105 % 20,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)51,3 %256 %102 %158 %126 % 20,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2271 0182911 3521 823 34,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste39,9 %7,82 %18,7 %38,3 %41,6 % 8,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-89,2 %- 599 %- 171 %-98,3 %- 125 % 27,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %9,52 %13,9 %15,6 %6,85 %2,69 % 60,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,430,9491,131,531,47 3,9%
Current ratio1,591,0001,161,541,62 5,2%
Rahat ja rahavarat7481 2359351 7072 800 64,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)71,832,640,020,630,6 48,5%
Nettokäyttöpääoma %15,1 %-0,0124 %4,01 %10,6 %14,6 % 37,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.