Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

ElastoUretan Oy

Y-tunnus 2846702-4 22.26 Muiden muovituotteiden valmistus Perustettu 2017

ElastoUretan Oy (Y-tunnus: 2846702-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nokia. Yritys toimii toimialalla 22.26 Muiden muovituotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (6,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 38,0 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 39,9 % ja ROE 39,7 %. Omavaraisuusaste oli 82,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 11,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
216 kEUR
-6,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
38,0 %
+1,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 151 kEUR
-16,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
11,7
+7,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vasarakatu 4, Nokia 37150
Verkkosivu
www.elastouretan.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
27.7.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus
Päätoimiala
22.26 Muiden muovituotteiden valmistus
Sijainti
Vasarakatu 4, Nokia 37150
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

ElastoUretan Oy · 22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto138141183231216 6,5%
Bruttokate103104135176171 2,8%
Liiketulos (EBIT)24,427,553,385,382,0 3,9%
Nettotulos18,413,237,559,461,0 2,7%
Oma pääoma yhteensä29,340,274,5128179 39,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)68,893,3128195217 11,3%
Nettovelka-25,6-11,7-61,7- 130- 151 16,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)17,6 %19,6 %29,2 %37,0 %38,0 % 2,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)39,0 %33,9 %48,1 %52,8 %39,9 % 24,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)89,1 %38,0 %65,3 %58,7 %39,7 % 32,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)51,4 %41,3 %56,8 %64,5 %45,9 % 28,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)15,618,936,159,652,0 12,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste42,6 %43,1 %58,1 %65,8 %82,5 % 25,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-87,3 %-29,2 %-82,8 %- 101 %-84,4 % 16,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-7,75 %1,63 %-22,8 %-39,7 %-62,5 % 57,4%
Maksuvalmius
Quick ratio3,424,385,094,1711,7 180,6%
Current ratio3,944,785,534,4212,6 185,1%
Rahat ja rahavarat50,250,895,5158173 9,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)015,17,422,0022,0 1000,0%
Nettokäyttöpääoma %31,5 %37,7 %49,7 %56,8 %86,1 % 51,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.