Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rauma Crane Service Oy

Y-tunnus 2819952-5 50.20 Meri- ja rannikkovesiliikenteen tavarankuljetus Perustettu 2017

Rauma Crane Service Oy (Y-tunnus: 2819952-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Rauma. Yritys toimii toimialalla 50.20 Meri- ja rannikkovesiliikenteen tavarankuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,5 mEUR (4,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 0,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,4 % ja ROE 18,0 %. Omavaraisuusaste oli 13,9 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 548 kEUR
-4,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
0,746 %
-8,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-80,0 kEUR
+56,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,15
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hakunintie 23, Rauma 26100
Verkkosivu
www.rcservice.fi
Henkilöstö
22 (2025)
Perustettu
3.3.2017
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
50 Vesiliikenne
Päätoimiala
50.20 Meri- ja rannikkovesiliikenteen tavarankuljetus
Sijainti
Hakunintie 23, Rauma 26100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rauma Crane Service Oy · 50 Vesiliikenne
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 1312 3622 3162 6592 548 4,2%
Bruttokate2 0622 2522 2302 5732 461 4,4%
Liiketulos (EBIT)52,015817524819,0 92,3%
Nettotulos41,012620,077,016,0 79,2%
Oma pääoma yhteensä48,013315481,097,0 19,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)559682819888698 21,4%
Nettovelka- 306- 395- 148- 183-80,0 56,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)2,44 %6,69 %7,56 %9,33 %0,746 % 92,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,11 %25,5 %23,3 %29,1 %2,40 % 91,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)39,8 %139 %13,9 %65,5 %18,0 % 72,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)46,6 %175 %80,1 %93,1 %11,6 % 87,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)24,2121127166-5,85 103,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste8,57 %19,5 %18,8 %9,11 %13,9 % 52,6%
Nettovelkaantumisaste (%)- 638 %- 297 %-96,1 %- 226 %-82,5 % 63,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %9,67 %6,48 %15,9 %17,9 %20,4 % 14,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,071,221,211,091,15 5,5%
Current ratio1,071,221,211,091,15 5,5%
Rahat ja rahavarat30639529833380,0 76,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)39,941,177,271,485,7 20,0%
Nettokäyttöpääoma %1,69 %5,21 %6,04 %2,59 %3,49 % 34,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.