Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Mattilan Murske Oy

Y-tunnus 2805033-3 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto Perustettu 2016

Mattilan Murske Oy (Y-tunnus: 2805033-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kankaanpää. Yritys toimii toimialalla 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,0 mEUR (5,0 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 26,9 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 27,3 % ja ROE 26,0 %. Omavaraisuusaste oli 87,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
958 kEUR
-5,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
26,9 %
+4,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 450 kEUR
+20,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,35
+1,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Narvintie 18, Kankaanpää 38700
Verkkosivu
www.mattilanmurske.com
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
29.12.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Päätoimiala
08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto
Sijainti
Narvintie 18, Kankaanpää 38700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Mattilan Murske Oy · 08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6136177911 008958 5,0%
Bruttokate254223298336402 19,6%
Liiketulos (EBIT)154121187230258 12,2%
Nettotulos12295,0148189214 13,2%
Oma pääoma yhteensä450498607747902 20,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7007907429391 025 9,2%
Nettovelka- 155- 275- 273- 565- 450 20,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,1 %19,6 %23,6 %22,8 %26,9 % 18,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)22,7 %16,2 %24,4 %28,3 %27,3 % 3,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)30,3 %20,0 %26,8 %27,9 %26,0 % 6,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)25,9 %19,5 %28,5 %32,4 %31,8 % 1,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)68,537,989,7119132 10,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste64,0 %63,0 %81,6 %79,6 %87,9 % 10,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-34,4 %-55,2 %-45,0 %-75,6 %-49,9 % 34,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-11,9 %-17,7 %-27,6 %-40,7 %-34,0 % 16,5%
Maksuvalmius
Quick ratio2,922,324,433,415,35 56,9%
Current ratio3,112,454,783,565,58 56,7%
Rahat ja rahavarat326402355602450 25,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)26,834,939,719,236,6 90,6%
Nettokäyttöpääoma %43,7 %49,6 %47,8 %48,8 %59,3 % 21,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.